Praděd
Praděd (1492 m.n.m)
je nejvyšší hora Moravy. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice.
Trasa začíná na parkovišti u chaty Ovčárna (1330 m) a zde také končí. Celou dobu vede po trase naučné stezky „Se skřítkem okolím Pradědu“ ve velmi nenáročném terénu po asfaltové komunikaci. Nejvyšším bodem na trase je vrchol Pradědu 1491 m n. m. Celkové převýšení tak činí pouze cca 160 m. Časová náročnost trasy s výkladem je cca 2-4 hodiny.
Praděd, jako nejvyšší hora Moravy a Slezska, lidi odedávna lákal. V nejstarších dochovaných popisech hranic panství Zlaté Hory z r. 1377 nalezneme patrně první zprávu o jeho podobě, tehdy se nazýval Keylichten Schneeberg. Byl popisován jako oblý kopec s bezlesým vrcholem, nápadný svou zimní sněhovou pokrývkou. S rozvojem aktivit moravských a slezských přírodovědců na začátku 19. století a posléze turistiky se stal vrchol Pradědu oblíbeným cílem výprav. První útulek před nepřízní počasí stál na vrcholu už na začátku 19. století.
Útulek však brzy stoupajícímu počtu návštěvníků nestačil a tak byla na vrcholu zbudována kamenná rozhledna a chaty. Původní kamenná věž na Pradědu, Habsburgwarte, byla vysoká 32,5 m a 14,5 m široká. S její stavbou se započalo v r. 1904, otevřena byla roku 1910. Kámen pro výstavbu rozhledny byl lámán v nedalekých Tabulových skalách, což se později ukázalo být pro osud stavby rozhodující.
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Pohlednice a staré fotografi e Pradědu shromažďuje sběratel Pavel Rapušák z Bruntálu. Ve své sbírce má i unikátní pohlednici, která zobrazuje někdejší představy o tom, jak to na Pradědu bude vypadat v roce 2000. foto: archiv Pavla Rapušáka