Velká kotlina
Trasa začíná v Karlově pod Pradědem u lesní správy na začátku naučné stezky Velkou kotlinou v nadmořské výšce 750 m. Končí u chaty Ovčárna pod Petrovými kameny (1330 m.n. m.). Nejvyšší bod překonává na boční rozsoše Vysoké hole (1464 m n. m.)v nadmořské výšce cca 1400 m. Celková délka trasy je cca 7 km a překonává výškový rozdíl 650 m. Časová náročnost trasy s výkladem je cca 4-6 hodin.
NS Velká kotlina
Naučná stezka Velká kotlina vznikla v roce 1971 a znovu obnovena byla v roce 1988. Původně měla 7 zastávek. Dnešní podobu dostala v roce 2011. Na 11 zastaveních se návštěvník dozví mnoho zajímavostí nejen o Velké kotlině, ale také o přírodních podmínkách a historii území v jejím okolí. Naučná stezka začíná na západním konci Karlova a vede podél říčky Moravice a dál po modré turistické značce směrem na Ovčárnu. Poslední zastavení stezky je na rozcestí modré a žluté značky na jihovýchodních svazích Vysoké hole nad Velkou kotlinou. Stezka měří asi 5,5 km. Za dvě hodiny překoná převýšení 540 výškovýchmetrů.
...
Zastavení naučné stezky:
- NS Velká kotlina aneb po stopách ledovce – úvodní tabule naučné stezky
- Zdroje vody aneb les jako naše největší vodní nádrž.
- Hraniční řeka aneb historie území na hranici Slezska a Moravy
- Vzhůru do Kotliny aneb o přírodních hodnotách území
- O buku a smrku aneb přírodě blízký les
- Jak pracuje ledovec aneb o činnosti ledovce, ale také o horninách
- Poklady ve Velké kotlině aneb druhové bohatství a jeho příčiny
- Prameny Moravice aneb voda ve Velké kotlině
- Tady končí les aneb horní hranice lesa
- Co přináší vítr aneb z nížiny do Velké kotliny
- NS Velká kotlina aneb po stopách ledovce – úvodní tabule naučné stezky
Druhovou bohatostí (diverzitou) máme na mysli počet druhů rostlin, který žije na určitém území v určitém čase.
Druhová diverzita flóry Jeseníků je poměrně vysoká. Odhadem se zde vyskytuje cca 1200 druhů rostlin. Ty se však nevyskytují rovnoměrně rozptýlené v celém území. Druhová bohatost se v různých územích liší. Mohou za to stanovištní podmínky, geografická poloha i historie jednotlivých míst. V Jeseníkách jsou územím s největší rozmanitostí kary. Díky specifickým podmínkám, které tu panují, se zde nachází výrazně vyšší počet druhů, než na plošně srovnatelných územích v jejich sousedství. Např. ve Velké kotlině je to více než 350 druhů rostlin, v Malé kotlině je to zhruba o sto druhů méně. Na území o rozloze cca 1 ha se ve Velké kotlině aktuálně vyskytuje průměrně 150-200 druhů rostlin.
Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Na svazích a vrcholu Vysoké hole se nacházejí zajímavé morfologické útvary. Kruhové prohlubně o průměru až 10 metrů a hloubce až 1,5 metrů. Nacházejí se v pásu dlouhém asi 1000 metrů a širokém 500 metrů v nadmořské výšce 1300- 1450 metrů. Vznikly činností člověka, kterou je zde v horách těžko předpokládat. Vysoká hole byla v letech 1919-1922 dopadovou střelnicí pro cvičení nově vzniklé československé armády. Armáda za dobu odstřelování z Malé Morávky na toto území vystřílela více než 400 tun munice. Její zbytky, železné střepiny, se dají celkem snadno najít i dnes.