Jdi na obsah Jdi na menu

Jesenická tajemství - dokument České televize

26. 3. 2014

Jesenická tajemství - dokument České televize, který se bude vysílat v neděli 6.4. v 10 hod. na ČT2 a poté bude na iVysílání.

Krajina Jeseníků je formována po staletí činností člověka. Dnes jsou stopy po ní už téměř neznatelné a nepozorný návštěvník si jich většinou ani nevšimne. Zejména údolí Černé Opavy však bylo v minulosti důležitou obchodní stezkou, kterou strážily hrady, kutaly se zde železné rudy a rýžovalo - jako na prvním místě ve střední Evropě – zlato. Později se přidaly sklárny nebo hutě a panstvo si nechalo vybudovat pohodlné lesní stezky, které dodnes spojují některé části hor a které znají jen místní.

V Karlovicích a Vrbně pod Pradědem dnes funguje několik občanských sdružení, která se angažují v ochraně přírody a zejména v objevování a přibližování historie soužití člověka s jesenickou krajinou pro širokou veřejnost. Vymýšlejí a realizují nejrůznější formy jak toho dosáhnout: projektují a stavějí naučné stezky, pořádají lesní slavnosti, začali s průvodcováním po jesenické divočině či pilotním projektem tzv. Questingu. To vše je alternativou pro masový turismus, který těžce zkouší hlavní přírodní atrakce Jeseníků, pro výstavbu nových a nových sjezdovek a hotelů v srdci chráněnné krajinné oblasti. Pravé poklady nám často leží hned za humny a na místních obyvatelích je, jestli je dokáží objevit a “prodat”.

 

img_1784.jpg

...

img_1778.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář