Jdi na obsah Jdi na menu

Suchý vrch - přírodní rezervace nedaleko Vrbna pod Pradědem

img_1285.jpg

 

Přírodní rezervace o rozloze cca 50 ha se rozkládá na jižním a jihovýchodním svahu Suchého vrchunseverozápadně od Vrbna pod Pradědem na stejnojmenném vrchu (941 m n.m.). Jedná se o význačnou geologickou, geomorfologickou a paleontologickou lokalitu s přirozeným výskytem borovice lesní (Pinus sylvestris), tzv. reliktního boru.

 

img_1259.jpg

 

Suchý vrch se řadí mezi světově proslulá naleziště zkamenělé mořské fauny v kvarcitech devonského stáří. Byly zde nalezeny zkameněliny ramenonožců, kolonií korálů, mlžů a tentakulitů. Je rovněž typickou lokalitou trilobita Digonus comes.

 

img_1237.jpg

 

 

Na svazích Suchého vrchu jsou četná kvarcitová kamenné moře (sutě) vzniklé v dobách ledových mrazovým zvětráváním, na vrcholu několik drobných skalek – mrazových srubů. Kvarcit (křemenec) je přeměněná hornina s extrémní tvrdostí a pomalým zvětráváním. 

 

img_2191.jpg

 

 

 

Obsahuje více jak 70% křemene.Sutě jsou prakticky bez bylinné vegetace jen s mechorosty a lišejníky a zaujímají 15% plochy rezervace. Vrchol je pokrytý jedinečným reliktním borem, tvořeným borovicí lesní s příměsí břízy bělokoré, modřínu opadavého a jeřábu ptačího. Vyskytuje se zde i zajímavá forma plazivého smrku. Ve spodní části rezervace převládá smrkový porost kulturního původu.

   Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.

swiss-cntrb---nap--1-.jpg

img_1286.jpgimg_1248.jpgimg_2207.jpg