Jdi na obsah Jdi na menu

Velká kotlina

 

img_1263.jpg

 

 Trasa začíná v Karlově pod Pradědem u lesní správy na začátku naučné stezky Velkou kotlinou v nadmořské výšce 750 m. Končí u chaty Ovčárna pod Petrovými kameny (1330 m.n. m.). Nejvyšší bod překonává na boční rozsoše Vysoké hole (1464 m n. m.)v nadmořské výšce cca 1400 m. Celková délka trasy je cca 7 km a překonává výškový rozdíl 650 m. Časová náročnost trasy s výkladem je cca 4-6 hodin.

 

 NS Velká kotlina

Naučná stezka Velká kotlina vznikla v roce 1971 a znovu obnovena byla v roce 1988. Původně měla 7 zastávek. Dnešní podobu dostala v roce 2011. Na 11 zastaveních se návštěvník dozví mnoho zajímavostí nejen o Velké kotlině, ale také o přírodních podmínkách a historii území v jejím okolí. Naučná stezka začíná na západním konci Karlova a vede podél říčky Moravice a dál po modré turistické značce směrem na Ovčárnu. Poslední zastavení stezky je na rozcestí modré a žluté značky na jihovýchodních svazích Vysoké hole nad Velkou kotlinou. Stezka měří asi 5,5 km. Za dvě hodiny překoná převýšení 540 výškovýchmetrů.

 

img_1563.jpg

  ...

Zastavení naučné stezky:

51ec78286e.jpg

 

 

 • NS Velká kotlina aneb po stopách ledovce – úvodní tabule naučné stezky
 • Zdroje vody aneb les jako naše největší vodní nádrž.
 • Hraniční řeka aneb historie území na hranici Slezska a Moravy
 • Vzhůru do Kotliny aneb o přírodních hodnotách území
 • buku a smrku aneb přírodě blízký les
 • Jak pracuje ledovec aneb o činnosti ledovce, ale také o horninách
 • Poklady ve Velké kotlině aneb druhové bohatství a jeho příčiny
 • Prameny Moravice aneb voda ve Velké kotlině
 • Tady končí les aneb horní hranice lesa
 • Co přináší vítr aneb z nížiny do Velké kotliny
 • NS Velká kotlina aneb po stopách ledovce – úvodní tabule naučné stezky

 

Druhovou bohatostí (diverzitou) máme na mysli počet druhů rostlin, který žije na určitém území v určitém čase.

Druhová diverzita flóry Jeseníků je poměrně vysoká. Odhadem se zde vyskytuje cca 1200 druhů rostlin. Ty se však nevyskytují rovnoměrně rozptýlené v celém území. Druhová bohatost se v různých územích liší. Mohou za to stanovištní podmínky, geografická poloha i historie jednotlivých míst. V Jeseníkách jsou územím s největší rozmanitostí kary. Díky specifickým podmínkám, které tu panují, se zde nachází výrazně vyšší počet druhů, než na plošně srovnatelných územích v jejich sousedství. Např. ve Velké kotlině je to více než 350 druhů rostlin, v Malé kotlině je to zhruba o sto druhů méně. Na území o rozloze cca 1 ha se ve Velké kotlině aktuálně vyskytuje průměrně 150-200 druhů rostlin.

  Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.

swiss-cntrb---nap--1-.jpg 

img_0550.jpg

 

 Na svazích a vrcholu Vysoké hole se nacházejí zajímavé morfologické útvary. Kruhové prohlubně o průměru až 10 metrů a hloubce až 1,5 metrů. Nacházejí se v pásu dlouhém asi 1000 metrů a širokém 500 metrů v nadmořské výšce 1300- 1450 metrů. Vznikly činností člověka, kterou je zde v horách těžko předpokládat. Vysoká hole byla v letech 1919-1922 dopadovou střelnicí pro cvičení nově vzniklé československé armády. Armáda za dobu odstřelování z Malé Morávky na toto území vystřílela více než 400 tun munice. Její zbytky, železné střepiny, se dají celkem snadno najít i dnes.

velka-kotlina.jpg

skalni-zleb-ve-vk.jpg

moravice-ve-vk2.jpg

 

horni-hrana-karu-vk.jpg