Jdi na obsah Jdi na menu

Bílá Opava - nejatraktivnější údolí Jeseníků

 

bila-opava-nad-kstudankou.jpg

 Trasa začíná v na parkovišti u hotelu Hubertus v Karlově Studánce (760 m n. m.) a konči u chaty Barborky (1330 m n. m.). Na vzdálenosti 5,5 km překonavá výškový rozdíl 500 m. Časová náročnost trasy s výkladem je cca 4 hodiny.

 

udoli-bo.jpg

Jméno řeky Opava pochází ze starého indoevropského slova apa/opa, které znamená "voda, řeka", a germánské ahwa > aha, rovněž "voda", ktere bylo do slovanských jazyků přejato jako příponové -ava. Tak vzniklo z původního Apa-ahwa nejdříve Apaha a z něho pak slovanské Opava.

vodopady-na-bo.jpg


Na horním toku Bílé Opavy se nachází soustava vodopádů. Nejznámější z nich Velký vodopád leží v nadmořské výšce 1130 m pod prvním křížením žluté turistické značky a toku Bílé Opavy. Má výšku 7,9 m. V 70. letech 20. století se uprostřed vodopádu zaklesnul velký krychlový balvan a rozdělil ho do dvou stupňů, bez úhony přežil povodeň v roce 1997, kdy se přes vodopad valily balvany a pod vodopádem se zřítil velký skalní blok.

maly-vdp..jpg

Pod hlavním vodopádem jsou další menši stupně a kaskády, v délce zhruba 40 metrů poklesne potok o přibližně 10metrů.
Níže po proudu, cca 0,3 km, je soustava 3 menších vodopádů, tzv. Malý vodopád. Na 8 metrech dekly zde potok překonava 4 m výšky. Pod průrvou je další, vice než 1,5 metru vysoký vodopád.

  Podpořeno z Programu švýcarsko-české spolupráce.

 

swiss-cntrb---nap--1-.jpg

prales-v-npr-praded.jpg

...vodopady-na-bo2.jpg

 

...prales-v-npr-praded.jpg