Jdi na obsah Jdi na menu

8. 12. 2011

  

Popis ekoprogramů

   

 Ekoprogramy se skládají se z dopolední výuky v učebnách a jsou doplněny kratšími odpoledními výlety a vycházkami a jedním celodenním výletem. Večerní program doplňuje denní aktivity o výtvarnou nebo literární práci související s tématy, která děti proberou v rámci jednotlivých ekoprogramů.

 Programy budou koncipovány jako soutěž mezi skupinami. Na konci každého programu bude test nebo nějaký jiný soutěžní úkol, který bude obodován a započítán do celkového hodnocení. Soutěž bude děti nutit ke spolupráci ve skupinách, nepůjde o soutěž jednotlivců, budou na výsledcích pracovat kolektivně.

 Děd Praděd a jeseničtí skřítci – zábavné seznámení s Jeseníky, jak hory vznikly, co je utvářelo, jaké jsou v nich podmínky, nestálost počasí, jací v nich žijí živočichové a rostou rostliny, proč je chráníme, co je to CHKO, NP, rezervace, zajímavá místa. Bude doplněno výletem na Praděd.

  

Jak se dříve stavělo – základy lidové architektury v Jeseníkách, proč si lidé stavěli domy se střechami s velkým sklonem, proč se okna otvírala ven a proč bydleli pod jednou střechou se zvířaty? Jak využívali prostředí k obživě a jaké proto stavěli další stavby – mlýny, pily, hamry. Návštěva Muzea Kosárna.

   

Horská řeka Opava aneb objevování podvodního světa – co žije ve vodě, jací živočichové, jak jsou uzpůsobeni, co ve vodě roste, jaké rostliny, tekoucí versus stojatá voda, obojživelníci, co jim vadí, znečištění vody, jeho příčiny a následky, procházka podél řeky Opavy a náhonu.

   

Lesní království – kdo všechno žije v lese, kteří živočichové v korunách, kteří na zemi a v zemi, základní potravní vztahy, základní druhy stromů, z čeho vyrůstají nové stromky, co jsou to letokruhy, sbírání listů, které stromy rostou v nížinách, které v horách, typy lesa ...

   

Léčení s přírodou – Povídání o léčivých rostlinách, které jak pomáhají, kde rostou, kdy je nejlepší je sbírat, čeho se vyvarovat, které můžeme používat sami a které mohou být nebezpečné (upozornění na jedovaté rostliny), alternativa ke konvenčním práškům, zmínka o zdravé výživě. Vaření a ochutnávka bylinkových čajů, výroba pytlíčků nebo skleniček na bylinky.

   

Ptačí cvrlikání – seznámení se základními druhy ptáků, které ptáčky můžeme v zimě vidět na krmítkách, kteří odlétají na jih, proč jsou samičky méně barevné, poslech ptáků z CD, prohlídka vycpanin, poznávání ptáků, základní znaky, kteří ptáci jsou v lese, na poli, na louce, u vody, jak jsou uzpůsobeni, jejich potrava.

 

   

Příroda všemi smysly – povídání o různých přírodních materiálech, poznávání přírodnin jinými smysly – hmatem, čichem, sluchem. Hlasy ptáků, listy, dřevo, kameny, … Využití přírodních materiálů člověkem – kde všude. Tvořivá interaktivní práce dětí.

   

Podzimní usínání s panáčkem Podzimáčkem – tématický ekoprogram o projevem podzimu v přírodě, co se s přírodou děje, proč je zimní odpočinek důležitý, jak se na něj příroda připravuje, co můžeme pozorovat a co je skryto. Jak v zimě dříve odpočívali lidé a co dnes? Projevy podzimu v blízkém okolí. Sběr přírodnin na výrobu panáčků (listy, kaštany).

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář